BEY'in OĞLU AYDIN MENDERES

BEY’in OĞLU
AYDIN MENDERES

Şehit Başvekilimiz merhum Adnan Menderes’in ve merhume cennet-i mekan Berin Menderes hanımefendi’nin küçük oğlu ,can paresi, aydını Aydın Menderes’i ölümünün yedinci yılında şükran ve minnetle anıyoruz.
Uzun yıllara dayanan abi kardeş saygı sevgi çerçevesinde ,Aydın ağabeyi hatırlamak ve hatırlatmak istiyorum.
Kimine göre İslam kahramanının oğlu,kimilerine göre ise Demokrasi ve ezan şehidinin yetimi,
mütefekkir ve mütedeyyin siyaset ve düşünce adamı
Milli ve evrensel kültüre sahip, müslüman Türk aydını,
Büyük acıları büyük fikirlere çeviren,siyasi filozof
Aziz milletimiz tarafından Aydın ağabeye yakıştırılan daha pek çok veciz söz ve ünvan bulabiliriz.
Olaylara farklı bakış açısı ve ileriye dönük öngörüleri ile bir çok entellektüelimize kaynak olmuş, bu ülkenin toprağının dokusunu,vücudunun tüm gözeneklerine sindirmiş bir halk adamı......
O, Kendisi için değeri ölçülemez olan babasının idama gidişine tanıklık ettiğinde taptaze bir delikanlı idi ,YASSIADA cehennemini o yaşlarda benliğinde hissetmişti.
Normal bir insanın tahammül edemeyeceği sayısız acıları zorlukları ve haksızlığı bertaraf etmek onun hayatının olmazsa olmazları idi.
Aydın Menderes’in idolü babası merhum Adnan Menderes ti, halkın sevdiği sevmekten öte adeta sahiplendiği bir isimdi.
Mekanı cennet olsun.....

Aydın Menderes’in Hayatı yaşadıkları ve içine gömdükleri yakın tarihin bütün safahatını özetlemeye yetmiştir.
Bilinen meziyetleri,devlet adamlığı ve nezaketinin yanında,benim için önemli olan ve de bugüne kadar pek irdelenmeyen;On beş yaşında bir çocuk iken yaşadığı tramvaların, insanların, sevk ve idare edenlerin, basının Menderes Ailesi üzerine yüklendiği zaman diliminde bu genç çocuğun hissettikleri.....
Uzun bir süre dostluğuna mazhar olduğum Aydın Ağabey, bütün bu çektiği acı,ızdırap ve yaşadığı bu bunalımlı günlere rağmen, şanlı ordumuzun ve büyük devletimizin aleyhine bir çift söz dahi sarf etmemiştir.
İşte,gerçek vatan sevgisi ve milli ruh budur.

Böyle sorular ile muhatap olduğunda hep bir mahzunlaşır ve farklı konular ile geçiştirirdi.
İşte “Aydın MENDERES diğer namıyla BEY’in oğlunun” bu meziyeti, ona olan saygı alaka ve ilgiyi her zaman dorukta tutmuştur.Özelini, acılarını,can paresi babasının,Gözleri önünde idam edilmesini konuşmamak; sadece aziz vatanının, aziz Türk milletinin ,geçmişi ve geleceğini konuşmak
BEY’in oğluna da bu yakışır değilmi....

İşte ona olan saygının ve ilginin sebebi, bu ketumiyet ve kendi dünyasındaki fırtınalardı.
O,huzuru Aynen merhum babası gibi toprakta ve milletinde buluyordu,toprakla ve insanla kurduğu samimi münasebet onun ruh halini dinlendiren,onu eski karanlık günlerden uzaklaştıran ana sebeb idi.
Öyle değil midir ki;
Menderes ismi bu aziz vatan topraklarında, insanımıza mağdur, mazlum ve Mahzunluğu hatırlatır ve yaşatır.
Menderes ailesinin hikayesi bir Türkiye hikayesidir.
Bu aile ebedi hayata göç edenleri ve yaşayanları ile, millete mal olmuştur, sahibi aziz Türk Milleti dir.
Devletine ve milletine istinaden sahip olduğu hassasiyet,onun her zaman partiler üstü ve akil olarak yerini muhafaza etmesini gerektirmiştir.
Sahip Olduğu ve savunduğu iç dış siyaset , ekonomi,Dünya Siyaseti,Avrupa birliği ve ABD konularındaki , düşünce ve fikirlerinin günümüz siyasetinde ne kadar önemli olduğunu ve ehemmiyet arz ettiğini görmekteyiz.
Kendini aileden gelen bir gelenek gereği, vatanına adamış,bu süre içerisinde Akçeli işlerin ve hiziplerin içersinde olmamış ,daima dengeli münasebetlerini muhafaza etmiş, uzun ve zor bir dönem sonrası ülkesinin kendisine ihtiyacı olduğunu hissettiği bir noktada , geçirmiş olduğu zalim bir trafik kazası dahi onu bu hayallerinden vazgeçirememiş idi.
Ciddi sağlık sorunları ile mücadele ettiği dönemlerde dahi, fikir ve düşüncelerini serbestçe ve cesurca aziz milleti ile paylaşmaktan vazgeçmemiştir.

Yakınen bilmem ve yaşamam sebebi ile ;
Yukarıda izah etmeye çalıştığım vatana hizmet etmesinin vaktinin geldiği andan itibaren, Aydın Menderes’in etrafı meçhul, kim olduğu belli olmayan kişilerce abluka altına alınmış, vefatına kadar bu sarmalama devam etmiştir.
Yeri zamanı geldiğinde Aydın Menderes’in ölümü de aynen merhum Muhsin yazıcıoğlu , merhum Eşref Bitlis, merhum Adnan Kahveci’nin şaibeli ölümleri gibi ,o çerçevede araştırılmalı ve Türk milletinin kafasındaki soru işaretleri giderilmelidir.

"Akde vefa ya sahip Büyük Türk Milletinin, Menderes Ailesine olan ve artarak devam eden, muhabbet ve karşılıksız sevgisinin,gökkubbe şahidimiz olsun ki,yeri ve zamanı geldiğinde karşılık bulacağını,o milli mücadele ruhu ile yine bir Aydın Efesi’nin meydanlara çıkarak,Büyük Türk Milletini peşine takacağına inanıyor",
Ölüm yıldönümünde Aydın MENDERES ağabeyimizi şükranla ve dualarımızla yad ediyoruz.

Yaşasın Büyük Türk Milleti
Sadullah Fatih KAVALOĞLU
Adnan Menderes
Demokrasi Konfederasyonu
Genel Başkanı

ADFED Adnan Menderes Dernekler Federasyonu.