27 mayıs 1960 İHTİLAL ANILARI(Fahrettin Taşkesenlioğlu)

Demokrat Parti
Erzurum milletvekili merhum Fethullah Taşkesenlioğlu'nun mahdumu , sayın Fahrettin Taşkesenlioğlu Beyefendi'nin hatıralarından,
Sayın fatih kavaloğlu:
Sayın başkan.
Günün anısına ve önemine binaen programlarım nedeni ile nazik davetinize katılamadım. Katılımcılara ve emeği geçenlere başta zatialiniz olmak üzere saygılarımı sunuyorum.
1960 ' dan sonra darbe görmeyen bir kuşağımız var'mı , 1971-1980-1993 ( örtülü darbe ) 1997 ( 28 şubat sureci ) ve nihayet 2016 ( 15 temmuz) darbe girişimi...
90 ' ların sonlarında doğan çocuklarımızın artık darbe görmeyeceğini düşünüyorduk ' ki bizim görmediğimiz olaylara şahit oldular. TBMM bombalanmasını hangi biri unutabilir. Bendeniz ve yaşıtdaşlarım cumhuriyet tarihinin bütün darbelerini gördük. Altı ay inzibat
( jandarma ) nezaretinde evimize ekmek girebildi. Her birindeki menfur olayları bütün yönleriyle yaşadık. Hepside bizden bir şeyler götürdü. Çocukluğumuzun tamiri mümkün olmayan travmaları gençliğimizin kutuplaşmaları, inançlarımızın ağır bedelleri..! Hülasa müdahaleci bir zihniyetin baskılarının tüm zorlukkarını yaşadık. İlk oku 2 sınıf öprencisi iken öğretmenimin yassıadada bulunan babamdan dolayı kafamı kırması sonucu başımdaki yedi dikişi 1960 darbesinin zulmünün nişanesi olarak saklamaktayım.
Bizim jenerasyondan bir çoğunuz doğum günlerimizi bilmeyiz darbe günlerini bildiğimiz kadar' ki bu günler bizim için bir matem günleri nisbetindedir.
İşte bir 27 mayıs daha geldi ve o acı hatıralar bir kez daha tazelendi. Rahmetli babam her 27 mayısı ' ki ( bir dönem bayram olarak kutlanıyordu ) tv ve radyonun olmadığı yerde geçirirdi. Biz onlardan daha fazla darbe gördük ve galiba daha alışkınlaştık.
Ancak aynı zamanda daha dirençli olmayıda öğrendik.
Cenab-ı hak bu vatandan ferasetli insanları mahrum bırakmasın diyerek;
Gönüllere taht kuran şehit başbakan adnan menderes , şehit bakanlarımız hasan polatkan ve fatin rüştü zorluya allahtan rahmet, tüm darbe mağdurlarını hayırla yad etmeyi bir vatan borcu olarak addediyor saygılarımı sunuyorum.

ADFED Adnan Menderes Dernekler Federasyonu.